ACS ALÜMİNYUM KAPLI ÇELİK TEL

İLETKENLER

ACS ALÜMİNYUM KAPLI ÇELİK TEL İLETKENLER

Aluminyum kaplı çelik (Aluminyum Clad - ACS) merkezi çelik tel üzerine yüksek iletkenlik degerine sahip aluminyum kaplaması ile imal edilir. Aluminyum katman çelik öz üzerine kaynaksız ve muntazam sekilde kaplanır. Kaplama aktarma ve büküm esnasında yapıskanlıgını yitirmez.

Aluminyum katmanın kalınlıgı tel çapının en az % 10 olmak üzere toplam kesit alanının yaklasık % 25’ ini olusturur. ACS telin iletkenligi aluminyum katmanın kalınlıgı ile ilgilidir. iletkenlik degerleri % 14 ile % 40 ACS arasında mümkündür. Aluminyum katman kalınlıgı iletkenlik degerindeki artısa göre arttırılmaktadır.

Aluminyum kaplı çelik {ACS) yüksek korozyon dayanımı, yüksek mukavement degeri ve yüksek elektiriksel iletkenlik özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri yüksek gerilim hattı topraklama tellerinde kullanım için çok uygundur. OPGW ve topraklama ve iletkende kullandıgı gibi ACSR iletkenlerinde çelik öz olarak da kullanılmaktadır.

Yüksek frekansta yüzey etkisi (Skin effect) önemli bir faktördür. Elektrik akımının çogunlugu iletkenin dıs yüzeyinde iletildiginden yıldırm darbesi gibi durumlarda Aluminyum katmanı % 100 kapasite ile çalısır. 

Teknik Özellikler